Trek in alle vroegte m’n zwembanen. Fiets richting de binnenstad. Begin even voor negenen op het Stadhuis met het wekelijkse overleg met de gemeentesecretaris onder andere ter voorbereiding van de collegevergadering die volgt.
Verlaat rond half elf de vergadering. Begeef me met plv. woordvoerder Lilian naar het World Forum aan het Churchillplein. Draag bij aan de start van de ‘NAVO door Nederland tour‘, een rondreizend programma over vrede en veiligheid in de aanloop naar de NAVO-top op 24 en 25 juni. Bij de ingang ontvangen Pepijn Zaagman (directie Internationaal) en directeur projectorganisatie NAVO-top 2025 Peter van Heerwaarden mij vriendelijk. In aanwezigheid van tientallen scholieren vanuit de hele wereld vindt de start van de Nederland-tour plaats. Draag samen met minister van Buitenlandse Zaken Casper Veldkamp, minister van Defensie Ruben Brekelmans en de directeur van de Atlantische Commissie Anna van Zoest met een toespraak bij aan de start. Open ook de Haagse ‘Road to Summit‘. Krijg de Den Haag-drieslagvlag (‘The City, The World, The Hague’) overhandigd door Militair Werkstudent Defensie Jeroen Salden. Zijn vader Koen was in de jaren 80 een dienstmaatje van me bij de Koninklijke Luchtmacht.
Open na het plaatsen van de vlaggen (naast de Haagse vlag ook de Summitvlag, de Nederlandse vlag en de ‘NAVO door Nederland-vlag’), samen met Anna de Nederland-tour-panelen. Wandel met haar door de expositie over de NAVO en Nederland. De expositie heeft als doel de NAVO dichterbij de Nederlander te brengen. Centraal staat hoe de NAVO bijdraagt aan onze veiligheid en wat we zelf kunnen doen.
Fotograaf: Phil Nijhuis
Geef vervolgens interviews aan onder meer Lieke Jongbloed van De Telegraaf, Mariët Overdiep van Omroep West, Roel Schreinemachers van RTL Nieuws en Peter Winterman van Nieuwsuur. Leg uit dat een waardig, veilig en gastvrij verloop van de NAVO-top centraal staat. Dat de zorgen van omwonenden en ondernemers (en de zorgen over politie-inzet in andere delen van het land) begrijpelijk zijn, maar dat een NAVO-top in Nederland juist in deze tijd van internationale spanningen voor het eerst in 75 jaar zou moeten kunnen plaatsvinden. We leiden het verkeer om, zorgen voor bereikbaarheidsplannen voor bestemmingsverkeer en zorgen er bijvoorbeeld voor dat het openbaar vervoer blijft rijden. Dit alles om de overlast tot het uiterste te beperken en iedereen die het betreft zoveel mogelijk comfort te geven.
Ga aan het begin van de middag zo snel mogelijk terug naar het Stadhuis. Zit het laatste deel van de collegevergadering voor. Neem na afloop een aantal actualiteiten door met een paar naaste medewerkers en ga dan tegen vieren, voor de tweede keer vandaag, richting het World Forum.
Hier vindt voor de 57e keer het THIMUN (The Hague International Model United Nations) plaats. Ruim 3.000 middelbare scholieren van 200 internationale scholen uit meer dan 100 landen komen bijeen voor een unieke simulatie van de Verenigde Naties. Thema van deze editie is ‘Impact of Artificial Intelligence on Humanity’. THIMUN is dit jaar ook het startmoment van de NAVO on Tour, een reeks publieksactiviteiten in aanloop naar de NAVO-top op 24 en 25 juni. De officiële opening daarvan vond vanochtend plaats in dit World Forum. Esmeralda van der Hout en Alain Meidinger (directeur en voorzitter van THIMUN) verwelkomen me bij de ingang. Lopen vrijwel direct door richting de grote zaal, dwars door de menigte heen.
Draag na verwelkoming door de President van de General Assembly, een kleurrijke vlaggenparade en een videoboodschap van António Guterres (secretaris-generaal van de VN), met een toespraak bij aan de opening. Spreek enkele woorden van welkom en nodig alle aanwezigen van harte uit om in Den Haag, internationale stad van vrede en recht, te komen studeren en werken na hun examens. Luister met plezier naar de toespraak van voorzitter Alain en de keynote van Goda Mockute (AI-expert aan de Erasmus Universiteit). Goda houdt een gloedvol betoog over de toekomst van Artificial Intelligence. Neem afscheid. Krijg uit handen van Alain de 304 bladzijden tellende publicatie ‘Shaping Tomorrow, 50 years of inspiring youth’ ten geschenke.
Geef na afloop een interview aan de studenten Ina Choe en Ana Ibanescu, beiden actief voor MUNITY. MUNITY is een door studenten gerunde publicatie van THIMUN, gewijd aan het vastleggen van de ervaringen en het op de hoogte houden van alle deelnemers van de bijeenkomst. Deel een video over de dag in het World Forum op Instagram. THIMUN deelt een foto-impressie op Instagram.
Gebruik het avondeten in Nationaal aan de Prinsegracht. Doe dat samen met de minister van Economische Zaken en goede bekende, Dirk Beljaarts. Bespreken een aantal actuele onderwerpen. Prettig gesprek. Stap even na zevenen op de fiets richting huis. Kom redelijk droog over. De inhoud van de loodgieterstas uit het Stadhuis wacht. Bel in de loop van de avond met Mattie Tugendhaft. Kijken terug op de bijeenkomst van gisteren in het Vredespaleis.