Vrijdag 7 februari

Trek vanochtend om zes uur een paar baantjes in het hotelzwembad. Heerlijk. Werkontbijt met Michelle. Woordvoerder Sentina houdt me ondertussen vanuit Nederland over van alles op de hoogte. Bijvoorbeeld als het gaat om de positie van het Internationaal strafhof (ICC) en de reactie van de Nederlandse regering daarop. “Het werk van het hof is essentieel in de strijd tegen straffeloosheid. Ons land heeft een sterke reputatie en verantwoordelijkheid als gastland van belangrijke internationaalrechtelijke instituten … Nederland draagt actief bij aan het versterken van de internationale rechtsorde en multilaterale samenwerking en zal bindende internationaalrechtelijke en verdragsmatige verplichtingen te goeder trouw nakomen.” Ervaar het als steun voor het hof. Vertel dit aan de media. Wijzig ook mijn programma want Sentina meldt dat er bij een muurschildering een opname moet worden gemaakt. Ga daarom extra vroeg op stap. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kwam ‘op de lijn’ in verband met de NAVO-top. Het plan is om volgende week in Den Haag een wedstrijd uit te schrijven voor het maken van een muurschildering (‘mural’) over vrede en veiligheid. Datzelfde is al gedaan voor de NAVO-top in Washington (vorig jaar) en die in Litouwen (twee jaar geleden). De mural bevindt zich aan 624 I St NW Washington DC 200. De muurschilderingwedstrijd is onderdeel van de campagne #ProtectTheFuture van de NAVO, een alliantiebreed betrokkenheidsprogramma voor jongeren dat het belang van vrijheid, veiligheid, democratische waarden en vrede benadrukt. Het is mooi weer dus ik kan ter plaatse prima een oproep doen. Aldus geschiedt.


In januari 2024 onthulde de NAVO haar eerste openbare muurschildering, ter ere van de top van 2023 en gemaakt door straatartiesten in Vilnius (Litouwen), die de missie van de NAVO voor collectieve verdediging symboliseert. De wedstrijd ging door naar Washington D.C. om het 75-jarig jubileum van de NAVO te herdenken. Dit jaar wordt het stokje doorgegeven aan Den Haag, waar jonge talenten de kans krijgen om een werk te ontwerpen voor de NAVO-top. De eerste muurschildering van deze NAVO-wedstrijd, getiteld “Life Under a Peaceful Sky“, is ontworpen door de jonge Litouwse kunstenaar Žygimantas Amelinas en is te vinden op een muur naast het Reformatiplein in Vilnius. De tweede muurschildering van de NAVO, getiteld “Security Through Cooperation”, ontworpen door de jonge Deense kunstenaar Eske Tourbourg en geschilderd door D.C. Mural-kunstenaar Hamilton Glass, is nu te zien in het centrum van Washington D.C., dicht bij het Walter E. Washington Conference Centre. 

Over de muurschildering in Den Haag in 2025:

  • De wedstrijd staat open voor iedereen van 18 tot 35 jaar uit een van de 32 NAVO-landen,
  • Het ontwerp moet gaan over het thema van dit jaar: ‘Maintaining our Shared Future’,
  • Kunstenaars worden aangemoedigd om een optische illusie te creëren en driedimensionale (3D) impressies te gebruiken
  • Ideeën voor een muurschildering kunnen tot uiterlijk 31 maart op de NAVO-website worden aangemeld,
  • Het winnende kunstwerk wordt in juni 2025 in Den Haag onthuld en is daardoor ook zichtbaar voor wereldleiders en afgevaardigden op de NAVO-top.

Meteen door naar het volgende. Draag met een toespraak bij aan een bijeenkomst van VNG International in het Stimson Center. Het Stimson Center is een denktank in Washington aan 1211 Connecticut Avenue. Spreek daar tijdens een rondetafelgesprek onder leiding van Andrew Hyde (Director and Senior Fellow, Multilateral Financial Diplomacy and Powering Peace Programs van het Stimson Center) over het belang van stedendiplomatie en samenwerking tussen alle overheidslagen. In deze tijden is het belang van stedendiplomatie betekenisvoller dan ooit. Het biedt allerlei kansen voor organisaties zoals UCLG en VNG International. Daarom is het goed dat de leden van het USA-team (Rohullah Osmani, Lamar Cravens en Don Seufert) deze bijeenkomst hebben georganiseerd. Droeg er met plezier aan bij. Dronk voorafgaand aan het rondetafelgesprek een kop koffie met Lamar en Don.

Maak na afloop van de bijeenkomst kennis met Natasha Mooney van de Asian Development Bank (ADB), met Wouter Hogt, Second Secretary Political Affairs op de Nederlandse ambassade (“U bent mijn burgemeester”), met Evan Cooper (research analyst bij Stimson) en met Alex Remmel van de Elliott School of International Affairs.

Gebruik het middageten in Old Ebbitt Grill aan 15th Street NW tegenover het Witte Huis. Doe dat samen met Michelle, Diana en voormalig ambassadeur Robert Gelbard. Robert was onder andere werkzaam in Bolivia en Indonesië, vanuit het Joegoslaviëtribunaal (ICTY) gezant voor de Balkan en betrokken bij de trans-Atlantische samenwerking. Met het oog op de NAVO-top is het goed enige insights te hebben.

Dan is het tijd om naar Dulles Washington International Airport te gaan voor de terugreis naar Nederland. Vlieg met KL 652 (in een Airbus 330-200) naar Amsterdam. Verricht lees- en schrijfwerk en beluister in een lounge van de luchthaven via de radio de tweede helft van de voetbalwedstrijd ADO-Volendam (2-1). Knap resultaat. Is hiermee het kampioenschap van de derde periode in zicht? Nog vier wedstrijden te gaan.