Donderdag 18 juni

Werk na mijn vroege zwembeurt een deel van de ochtend thuis. Bereid de raadscommissievergadering over de programmarekening 2025 van vanavond voor. Zit om half elf – inmiddels op het Stadhuis – in de collegekamer de vergadering voor van het dagelijks bestuur van het Regionaal Bestuurlijk Overleg (RBO) van de politie-eenheid Den Haag.

Vandaag brengt de Japanse Keizer Narihito een bezoek aan Den Haag, hij bezoekt naast het Mauritshuis vanmiddag ook het Vredespaleis. Was hier al vaak, maar toch bijzonder om bij dit bezoek aanwezig te mogen zijn. Groet vele bekenden zoals de voorzitter van het Internationaal Gerechtshof – Iwasawa Yuji en de president van het Permanent Hof van Arbitrage – secretaris-generaal Marcin Czepelak. Keizer Narihito is onder de indruk van de Japanse zaal. Het bezoek heeft voor hem een bijzondere betekenis. Zijn schoonvader, Hisashi Owada, was van 2003 tot 2018 rechter bij het Internationaal Gerechtshof en tussen 2009 en 2012 president van het hof. Ontmoette Hisashi Owada meerdere malen rond bijzondere gelegenheden van de Japanse gemeenschap, onder andere in hotel Okura Amsterdam. Neem afscheid en vertrek richting Kijkduin.

Geef in de loop van de middag op uitnodiging van de onderhandelende gemeenteraadsfracties voor een nieuwe coalitie aan de Hoek van Hollandlaan een toelichting op enkele onderwerpen uit mijn portefeuille. Doe dit samen met de directeur Veiligheid Herke Elbers.

Breng aansluitend een bezoek aan het Mauritshuis. Zeg alvast gedag tegen het ‘Meisje met de Parel’ van Johannes Vermeer. Word ontvangen door directeur Martine Gosselink. Het wereldberoemde schilderij vertrekt later dit jaar voor korte tijd naar het Nakanoshima Museum of Art in Osaka in verband met een tijdelijke sluiting van het Mauritshuis (vanwege een verbouwing). Geef ‘het meisje’ een Haags kofferlabel met ooievaar mee voor een goede reis naar Japan. Geef aan dat het schilderij wereldberoemd is, maar in Den Haag voelt als van ons. Wens het meisje een goede reis en kijk uit naar de terugkeer. “Osaka, zorg goed voor ons meisje.” Zo berichten ook verschillende media (AD, Omroep West) erover. Hoop in augustus ‘ons meisje’ ter plekke te zien.

Fotograaf: Phil Nijhuis
Deel een ‘tot ziens’ op Instagram.

Haast me aan het begin van de avond naar het Stadhuis. Bereid me in mijn werkkamer voor op de bespreking van de programmarekening. Doe de post af en zet handtekeningen onder een groot aantal stukken (onder meer omdat het gemeentebestuur van Alkmaar volgende week onze stad bezoekt). Gebruik in mijn werkkamer samen met woordvoerder Raoul en bestuursadviseurs Nathalie en Maarten iets eenvoudigs als avondeten. Wandel tegen half acht naar de raadzaal voor de bespreking van de programma’s twee over College en Bestuur en vier over Openbare Orde en Veiligheid uit de programmarekening. Het is de eerste keer dat de raadscommissie in nieuwe samenstelling zich over een jaarrekening buigt. Het leidt natuurlijk tot accentverschuivingen in toon en onderwerpkeuze. Zijn rond tien uur ’s avonds klaar. Praat na met inspreker Leila Prnjavorac. Leila is een betrokken inwoner van Loosduinen. Koppel haar aan één van onze veiligheidsregisseurs om de door haar gesignaleerde problematiek te bespreken en te zoeken naar oplossingen. Neem vervolgens in mijn werkkamer met een paar naaste medewerkers de door de raadscommissieleden aan de orde gestelde onderwerpen door.