De drie zomerweken krijgen in vogelvlucht en op hoofdlijnen aandacht in het weekboek.
Het begint deze maandagochtend om half zeven vroeg als hotel Toujours aan de Avenue de la Malakoff in Parijs bereid blijkt eerder dan gebruikelijk het ontbijt te serveren. Reis met delegatiegenoten Peter en Ilke terug naar Nederland. De Eurostar zit niet helemaal vol. De treinreis verloopt voorspoedig. Aan het eind van de ochtend hebben we onze bestemming bereikt. Neem op Rotterdam CS afscheid van Peter en Ilke.
Drink samen met kamerbewaarder Tuti en Sandra (kabinetszaken) een kop koffie in de stationsrestauratie en ga met hen meteen door naar Hoek van Holland. Breng er een bezoek aan museum RockArt om het condoleanceregister van George Kooymans te ondertekenen. Museumdirecteur Jaap Schut ontvangt me gastvrij en leidt me rond. Ben onder de indruk van hetgeen in het museum te zien is. Een bezoek waard. In het museum is een speciale plek ingericht ter nagedachtenis aan George Kooymans, medeoprichter en gitarist van de band Golden Earring. Afgelopen zaterdag kwamen fans uit het hele land samen in het museum om hun medeleven te betuigen. De herdenkingsbijeenkomst werd door Jaap en zijn echtgenoot Jacqueline georganiseerd. Onderteken het condoleanceregister en neem afscheid.

Haal onderweg naar huis medicijnen op bij de apotheek aan de President Kennedylaan. Bel met m’n broer Koos. De situatie met Ma is zeer onzeker. Bel met Simone. Besluiten onze morgenochtend te beginnen zomervakantie naar Menorca te cancelen. Baal er enorm van. Ben moe en verdrietig. Informeer reisadviseur Pauline. Zij zal de verzekeringsmaatschappij op de hoogte brengen van de annulering. Informeer gemeentesecretaris Ilma Merx. Zij is inmiddels onderweg naar haar vakantieadres.
Heb om twee uur ’s middags via MS Teams een bestuurlijk overleg met wethouder Robert van Asten. Rombout Alkema (directie Veiligheid) vergezelt me. Informeer de wethouder na afloop van het overleg over de actualiteit in mijn privésfeer.
De rest van de middag staat in het teken om te bellen met de hospices in de ‘omgeving’ van Edam-Volendam (Purmerend, Beemster en Krommenie). Bewonder de enorme warmte en betrokkenheid die blijkt uit de verschillende telefoongesprekken. Een plek voor Ma is echter in geen van de hospices op dit moment beschikbaar. Doe de was en de strijk en verricht lees- en schrijfwerk in de zon op mijn balkon. Zie Marianne Vos het geel heroveren in de derde etappe (Lorena Wiebes wint de etappe) van de Tour de Femmes. Fiets aan het begin van de avond heen en weer naar de Keizerstraat. Doe er een paar boodschappen. Bereid iets eenvoudigs voor het avondeten, Simone schuift gezellig aan, en bel met Ellen van PTN. Ellen zorgt sinds afgelopen zaterdagmiddag voor Ma in Edam.
Fiets in alle vroegte heen en weer naar het zwembad. Maak, terug thuis, een ontbijtje voor Simone en doe de rest van de was en de strijk. Gaan in de loop van de ochtend naar Edam. Bezoeken er mijn (dood)zieke moeder. Als ze bij het afscheid zegt: “Hou je goed, hè Jantje”, voel ik de tranen in me opkomen. Sandra (ook van PTN) neemt rond het middaguur het werk over van Ellen. Reis via Simones woonplaats Lijnden en Haarlem CS terug naar Den Haag. Informeer broer Koos telefonisch over m’n bevindingen en doe datzelfde richting mijn kinderen. M’n autootje is terug van weggeweest.
Geniet een beetje van de zon en zie aan het eind van de middag Lorena Wiebes de vierde etappe van de Tour de Femmes winnen en Marianne Vos het geel behouden. Werk ondertussen aan de inhoud van de tas uit het Stadhuis (wie had dat gedacht) en ruim op.
Stap in alle vroegte op de fiets richting de Klatteweg. Heb vanochtend het rijk alleen in de zwembanen. Een zeldzaamheid. Onderweg terug op de fiets zie ik een meneer hard aan het werk om het Indië-monument schoon te spuiten. Ruim thuis op. Archiveer. Heb veelvuldig contact met de huisarts van m’n moeder. “Ze was goedgemutst”, vertelt huisarts Salomé Mulder. Bel met m’n broer Koos. Lees het boekenweekessay ‘Hè hè – over wat we zeggen zonder dat we het doorhebben’ van Paulien Cornelisse bijna in één ruk uit. Datzelfde geldt voor het boekenweekgeschenk ‘De krater’ van Gerwin van der Werf. Beide aanraders. Marianne Vos verliest het geel in de vijfde etappe van de Tour de Femmes. In de post in de Stadhuistas zit onder meer de jubileumuitgave van het magazine Madelief van de 50-jarige amateurtuindersvereniging Madestein. Blader er met plezier in. Sandra van PTN belt ’s avonds laat. Het gaat Ma ineens weer veel minder.
Het heeft geregend vannacht. Fiets heen en weer naar de Klatteweg. Zwem ook vandaag alleen. Het kwam niet eerder voor: twee dagen achter elkaar… Fiets naar de Frederik Hendriklaan. Doe een paar boodschappen, onder andere bij slagerij M. Waaijer. Werk thuis. Verricht lees- en schrijfwerk. Bel met Remco Meijer, voorzitter van de raad van toezicht van perscentrum Nieuwspoort.
Plv. politiechef Dennis den Os belt in verband met de actualiteit rond een demonstratie. Ga in de loop van de middag met tram 1 naar Den Haag HS en met de intercity naar Amsterdam Sloterdijk. Ga van daaruit samen met Simone naar Edam. Hebben eindeloze file en regen onderweg. Ma wordt goed verzorgd, ligt er ‘lekker’ bij, maar reageert nauwelijks meer. Ik vrees dat ik afgelopen dinsdag voor het laatst redelijk goed met haar heb kunnen spreken. Simone zet me af op Haarlem CS. Stap over in Leiden, reis naar Den Haag HS en ga dan in een (bomvolle) tram 1 naar huis.
En toen was het augustus. Nu zijn er weer meer mensen in het zwembad. Op de terugweg van het zwembad – zit in een shirt op de fiets – begint het plotseling keihard te regenen. Kom kletsnat thuis. Werk thuis. Heb onder andere telefonisch overleg met Pauline van het bestuurssecretariaat. Zie ’s middags een spannende etappe in de Tour de Femmes. Bel uitvoerig met mijn zoon. Ga ‘s avonds richting Lijnden. Moet via Abbenes een eindeloze omrijdroute volgen. Avondeten bij QuatreBeach aan de Akerdijk. Wandelen erheen. Op de terugweg regent ’t. Komen zeiknat thuis. Voor mij voor de tweede keer vandaag.
Zaterdag is een regenachtige dag. Bel in alle vroegte uitvoerig met mijn dochter (ook een ochtendmens). Bezoeken in de loop van de ochtend tuincentrum De Oosteinde aan de Oude Schipholweg in Vijfhuizen. Werken een deel van de middag in Simones voortuin. Plv. politiechef Dennis den Os belt in verband met een actualiteit. Bekijk aan het eind van de middag flarden van de zware voorlaatste etappe van de Tour de Femmes. Heb rugpijn vanwege de tuinklus. Bereid het avondeten.
Rijd zondagochtend – ben nog steeds stijf in m’n rug – vroeg vanuit Lijnden naar Houten. ‘Pas op’ bij m’n dochter. Vermaak me buiten met m’n kleindochters Florien (3) en Jolein (1).

M’n dochters partner heeft bardienst bij de tennisclub. Bezoek ’s middags m’n moeder in Edam. Bij aankomst belt plv. politiechef Dennis van Os in verband met de actualiteit. Wandel vanaf het parkeerterrein aan de kop van de Schepenmakersdijk naar m’n ouderlijk huis aan de Lingerzijde. Groet net als vorige week Wendy Breed. Dit keer komt haar moeder Annie ook naar buiten. Leuk ze allebei even te zien en te spreken. M’n broer Koos, nichtje Gré en Sandra (van PTN) zijn er ook. Simone komt even later vanuit Lijnden. Ma slaapt en is niet meer aanspreekbaar. Ze drinkt en eet ook niet meer. Ga in de loop van de middag terug naar Den Haag. Moet eindeloos omrijden in verband met de afsluiting van de A5. Tank, aan het eind van de middag terug in Den Haag, bij Haan aan de Duinstraat.
Genoot de afgelopen week van de Tour de Femmes. Vandaag weet Demi Vollering in de allerlaatste etappe van de derde naar de tweede plaats te stijgen. Knappe prestatie. Mijn dochter belt aan het begin van de avond. Praten uitvoerig bij over de laatste ontwikkelingen rond Oma.