Vrijdag 30 januari

Stap na het baantjeszwemmen op de fiets. Doe een paar boodschappen in de Keizerstraat. Mijn volgende bestemming is de Generaal Spoorlaan in Rijswijk. Zit in de raadzaal van ‘het huis van Stad Rijswijk’ de vergadering voor van het Algemeen Bestuur van de Veiligheidsregio Haaglanden (VRH). Reis aan het eind van de ochtend via de Duinweg – laat me ter plekke informeren over de fysieke (on)mogelijkheden van demonstraties – naar het Haagse Stadhuis.

Ontmoet in de collegekamer vertegenwoordigers van de Koerdische gemeenschappen en bespreek de emoties en spanningen bij deze groep en de demonstraties in de stad. Vertegenwoordigd zijn onder andere DemNed (de Democratische Gemeenschappen uit Koerdistan) en de stichting Nederlands-Koerdisch Netwerk. Bart Ludwig en Jonne Catshoek van de directie Veiligheid vergezellen me. Leerzame ontmoeting met Hüseyin, Omer, Sipan, Youssif en Leyla.

Sabine en Serge (communicatie) komen langs voor het opnemen van twee videoboodschappen. De opname vindt plaats in mijn werkkamer. De eerste videoboodschap is een gelukwens aan de 120-jarige Bibliotheek Den Haag (op verzoek van Andreas Tober), de tweede is een bijdrage (in het Engels) aan een bijeenkomst ter gelegenheid van ‘International Holocaust Remembrance Day’. Doe dat laatste op verzoek van rabbijn Shmuel Katzman.

Haast me richting de raadzaal. Zit er de jaarlijkse online vergadering voor van het kiescollege niet-ingezetenen. Het kiescollege bestaat uit Nederlanders die in het buitenland wonen en bij de Eerste Kamerverkiezingen een rol spelen om deze Nederlanders een stem te kunnen geven. In de jaarlijkse vergadering nemen we afscheid van leden die niet meer aan de voorwaarden voldoen en beëdig ik nieuwe leden. Een uniek onderdeel van het Haagse verkiezingsproces. Vandaag neemt het college afscheid van de leden Lorenzo Essoussi en Daan Welling en beëdig ik de leden Linda Banis en Jimmy Bastings. Ambtgenoot Femke Halsema (Amsterdam) belt naar aanleiding van de presentatie van de tekst ‘het regeerakkoord’ van D66, VVD en CDA. Zit onderweg naar mijn volgende afspraak een ingelaste vergadering voor van de driehoek. Vergaderen via MS Teams.

Maak in Dr. Wines in de Bazarstraat aan het Anna Paulownaplein (nader) kennis met Matthijs van Nieuwkerk. Hij woont sinds geruime tijd in Den Haag en dat bevalt hem goed. Haast me terug naar het Stadhuis. Pak de lift naar de Haagse Lobby, de gemeentelijke ontvangstruimte boven de Centrale Bibliotheek van het Stadhuis. Hier vindt de afsluiting plaats van het werkbezoek van een groep douaneattachés en Europarlementariërs. Zij zijn al de hele dag op pad in de regio Den Haag als onderdeel van de Nederlandse lobby voor het nog op te richten Europese Douaneagentschap (EUCA). Mocht Nederland later dit jaar worden gekozen als gastland, krijgt Den Haag de eer deze belangrijke organisatie te huisvesten. Noor Sanders (directeur-generaal Fiscale Zaken, ministerie van Financiën) ontvangt me allervriendelijkst. Luister naar de presentatie van The Hague International Centre (THIC) over het prettige leefklimaat in Den Haag en de steun die zij EUCA-medewerkers – en hun families – kunnen bieden om ervoor te zorgen dat zij zich welkom voelen. Benadruk zelf in een kort informeel slotwoord dat het Haagse ecosysteem een perfecte match is voor EUCA. Praat na afloop tijdens een informele nazit met de gasten na, onder anderen met Paul van den IJssel (ambassadeur Internationale Organisaties) en Saskia van Duijne (communicatieadviseur ministerie van Financiën). Het wordt een spannende strijd, maar ben trots op de bijdrage die we als stad tot nu toe hebben geleverd aan de EUCA-campagne. Omroep West bericht erover.

Wijkcentrum Dab Der aan de Monstersestraat is mijn volgende bestemming. Woon er samen met de wethouders Mariëlle Vavier en Nur Icar de nieuwjaarsbijeenkomst bij van de Alevitische culturele vereniging. Begroet de Turkse ambassadeur H.E. Fatma Ceren Yazgan. Spreek net als voorzitter Muharrem Cengiz de aanwezigen toe en proef van de kersverse lekkernijen. Dab Der bericht op Facebook over het bezoek.

Fris me aan het begin van de avond thuis even op. Woon dan samen met Simone op uitnodiging van de commissaris van de Koning in Zuid-Holland het jaarlijkse Burgemeesters- en dijkgravendiner bij op het Provinciehuis. Plezierig en nuttig samenzijn.

Begin, terug thuis, aan de inhoud van de loodgieterstassen van het Stadhuis. Anne Graumans bericht via LinkedIn dat de financiering van lokale politieke partijen via het gemeentefonds kan lopen en tref tussen de post ook enkele kleurrijke tekeningen aan van het voorleesbezoek eerder deze week. Erg leuk.

En weet inmiddels dat ADO vanavond thuis met 1-4 verloor van Jong AZ. Een tegenvaller.