Ochtendwandel in alle vroegte in de wijk. Fiets even voor achten richting de Keizerstraat. Doe er de weekendboodschappen. Fiets in de loop van de ochtend heen en weer naar de Prins Hendrikstraat in het Zeeheldenkwartier. Kapper Kaylee doet haar werk. Ben aan het begin van de middag en aan het begin van de avond op bezoek bij Rosan Gompers en Hans Biesheuvel en hun familie, naaste vrienden en relaties. Plaats van handeling is de fraaie Villa Eikenhorst aan Eikenhorst in Wassenaar. Geniet van de groene omgeving en het uitzicht.

Leuk om kennis te maken met Basil Lotens, Ka-Chun Cheung, Annelies de Bruin-Doornbos en Myrthe en Sofie. En ook een beetje emotioneel om te horen dat de ouders van Rosan er op 24 juli 2007 bij waren toen ik in Amstelveen aan de verzetshelden Harry en Sieny Cohen-Kattenburg de versierselen mocht uitreiken die bij een Koninklijke onderscheiding horen.

Time flies. Werk tussendoor thuis aan de stukken uit de loodgieterstas. Bezoek ’s avonds in de Amsterdamse ambtswoning aan de Herengracht een bijeenkomst ter gelegenheid van de 60e verjaardag van ambtgenoot Femke Halsema. Femke geniet. Zie veel goede bekenden.
Begin zondagochtend met een paar huiselijke klusjes. Doe de was en de strijk. Ga dan op stap. Heb een lange werkdag voor de boeg… Deze dag staat in het teken van het herdenken van wat er 86 jaar geleden, op vrijdag 10 mei 1940, is gebeurd. Nazi-Duitsland viel met een verrassingsluchtaanval het neutrale Nederland binnen. Duizenden parachutisten werden gedropt rondom Den Haag met het doel de Koninklijke familie en de regering te ‘ontvoeren’ om op deze manier in één keer Nederland te bezetten. Bij de voormalige vliegvelden Ockenburg, Ypenburg en Valkenburg heeft het Nederlandse leger hevig verzet getoond en ervoor gezorgd dat de vijand de stad niet kon bereiken. Meer dan 550 manschappen van met name de regimenten Grenadiers en Limburgse Jagers (het huidige Garderegement Grenadiers en Jagers) hebben hierbij het hoogste offer gebracht. Het is een van de weinige succesvolle acties van het Nederlandse leger ‘op de Duitsers’ tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit moment aan het begin van de oorlog staat bekend als de Slag om de Residentie.
De eerste herdenking in het kader van de Slag om de Residentie is vanochtend bij het Grenadiers en Jagers-monument aan Böttgerwater in Ypenburg. De plek is vernoemd naar de Wilhelm Böttger, een van de omgekomen commandanten tijdens de Slag. Naast het monument ligt de school SBO het Avontuur. Groet Marion Beaujan (stadsdeeldirecteur Leidschenveen-Ypenburg). Maak kennis met Stephen van den Bosch (ceremoniemeester) en de nieuwe regimentscommandant, luitenant-kolonel Ralph van Kemenade. Spreek net als Ralph de aanwezigen toe en leg een krans namens het gemeentebestuur. Groet schooldirecteur SBO het Avontuur Judith Jansen en Barbara Mindé van OBS De Notenkraker. Het monument Grenadiers en Jagers is geadopteerd door OBS De Notenkraker. Een aantal leerlingen draagt bij aan de herdenking met gedichten. Mooi, want dit is een van dé manieren om de verhalen van de Tweede Wereldoorlog door te vertellen aan toekomstige generaties. En om hen te laten zien hoe belangrijk vrijheid is.

Eet rond het middaguur met kamerbewaarder Marcel en Sandra (kabinetszaken) een broodje buiten in het zonnetje op het terras van Het Rieten Dak aan Hertenkamp in Delft.
Woon ’s middags de herdenking bij van de Slag op Ypenburg. Het ILSY-plantsoen in Ypenburg is vernoemd naar de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg die hier jaarlijks tussen 1945 en 1957 werd gehouden. Hier herdenkt Den Haag de omgekomen militairen die het vliegveld Ypenburg verdedigden. Ed van den Bent treedt op als ceremoniemeester. Zit tijdens de plechtigheid naast de ondervoorzitter van de Tweede Kamer Wieke Paulusma en luitenant-generaal Annelore Roelofs, de Commandant van de Koninklijke Marechaussee en Gouverneur van de Residentie. Spreek de aanwezigen toe en leg een krans namens het gemeentebestuur. Doe dat samen met Nieuw-Guinea-veteraan Wijnand Punt.

De herdenking is terug te zien via de livestream herdenking Slag op Ypenburg 2026. Zeg Sandra gedag en ga snel door naar de derde herdenking van vandaag, die op het Militair Erehof.
Het Militaire Erehof bevindt zich op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Kabinetschef Eline vergezelt mij. Word ontvangen door Ton Bos, voorzitter van de stichting Herdenking Militaire Erehof, bestuurslid Kapitein ter Zee Harry van Kampen en Ed van den Bent (die ook bij deze herdenking de ceremoniemeester is). Spreek na voorzitter Ton Bos en gouverneur de residentie luitenant-generaal Annelore Roelofs. Ten slotte spreekt Roos Smeets, kleindochter van Harry Huntjens. Huntjens was een uit Limburg afkomstige huzaar die in mei 1940 sneuvelde tijdens de gevechten in de meidagen van de Tweede Wereldoorlog. Hij liet in Limburg zijn vrouw en negen kinderen achter. Zijn naam staat vermeld op de lijst van gesneuvelden van het Regiment Huzaren van Boreel. Leerlingen van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum, de school heeft het monument geadopteerd, dragen korte gedichten voor waarin zij de gebeurtenissen van 10 mei 1940 in woorden hebben proberen te vatten. Ook lezen zij de 167 namen voor van de gesneuvelden. Leg na een minuut stilte – en het Wilhelmus – een krans namens het gemeentebestuur.

Neem afscheid en ga richting huis. Heb uitvoerig telefonisch overleg met gemeentesecretaris Ilma Merx. Fiets ’s avonds heen en weer naar het Oostduinplein. Gebruik er in klein gezelschap het avondeten bij Jeroen en Marien. Prettig en leerzaam toeven aldaar. Een bijzonder druk weekend zit erop.